باشگاه یزدان مهر

: : جمعه 31 شهريور 1402

درباره باشگاه یزدان مهر

درباره باشگاه یزدان مهر

یزدان مهر یک باشگاه تخصصی فوتبال است که از شهریور ماه 1396 کار خود را آغاز نمود. این باشگاه در شهر یزد فعالیت دارد و مبنای حرکت خود را براساس استعدادیابی و آموزش بازیکنان 8 تا 12 سال بنا نهاد. برای همه سنین، آموزش های باشگاه برای پذیرفته شدگان در استعدادیابی ها، رایگان بوده و باشگاه روی بازیکنان مستعد سرمایه گذاری بلندمدت انجام می دهد.


وجه تسمیه

«یزدان مهر» نامی است که براساس یک تفکر و فلسفه برای این باشگاه انتخاب شده است. کلمه «یزدان» در اسناد تاریخی به عنوان قدیمی‏ترین نام یزد آورده شده است. چون این شهر همواره در ادیان مختلف مورد احترام بوده و  به علت وجود پرستش گاه و معابد، این خطه را یزدان می نامیدند. یزدان نماد خیر و خوبی و متضاد اهریمن است و از این رو یکی از نام های فارسی برای خداوند نیز محسوب می شود. کلمه «مهر» نیز به دو معنای «خورشید» و «دوستی» است، از این رو ترکیب «یزدان مهر» هم معنای «خورشید یزد» و هم معنای «مورد مهر و محبت یزدان» می دهد که مورد مهر و محبت خداوند است و هم مورد لطف مردم و اهالی یزد. فلسفه لوگوی باشگاه

لوگوی باشگاه نیز بگونه‏ ای طراحی شده است که با نام و خاستگاه آن تناسب داشته باشد. مهمترین المان ها در طراحی این لوگو عبارتند از:  فوتبال مدرن، فرهنگ کهن یزد، خورشید عالم تاب و درخشان. 

از این رو، لوگو باشگاه با تلفیق طرح «شمسه» با «توپ فوتبال» ایجاد شده است. شمسه در معماری و کاشیکاری باستانی نماد خورشید و روشنایی است، شمسه به اشکال مختلف در معماری مورد استفاده قرار گرفته است اما این نوع شمسه که در طراحی لوگوی یزدان مهر به کار رفته است مختص کاشیکاری ها شهر یزد است. در حصار لوگو 12 تاج مشاهده می‏شود که نماد اقتدار (عالم تاب بودن خورشید) باشگاه در 12 ماه سال است. توپ در مرکز لوگو قرار دارد و تعمدا نامتقارن طراحی شده و نام باشگاه به زبان لاتین تایپ شده است تا نمادی از تلفیق سنت و مدرینته باشد. فرهنگ کهن و فوتبال مدرن دو شاخصه این لوگو هستند. 


فلسفه رنگ لباس باشگاه:

لباس اول باشگاه به رنگ آبی فیروزه ای است و به دو علت این رنگ برای لباس باشگاه یزدان مهر انتخاب شده است. اول آنکه آبی فیروزه ای، تم اصلی معماری و کاشیکاری های یزد را تشکیل می دهد و معماری، بارزترین نماد فرهنگ این دیار است. دومین علت انتخاب این رنگ برای لباس بازیکنان یزدان مهر آن است که رنگ آبی روشن، در تمام فرهنگ ها و تمام رشته های هنر به عنوان رنگ «آب» شناخته می شود و آب دغدغه همیشگی و تاریخی مردم یزد بوده است. آب یک گوهر گرانبها در یزد است و مردم کویر ارزش زیادی برای آن قائل هستند. ما به احترام فرهنگ و دغدغه مردم این دیار رنگ لباس اصلی باشگاه را آبی فیروزه ای انتخاب کرده ایم. لباس دوم باشگاه نیز به رنگ سورمه ای تیره است. 


شعار  یزدان مهر

«فوتبال اوج می گیرد» شعار باشگاه یزدان مهر است. مهمترین ویژگی شعار «امیدواری» به بهبود اوضاع و ایجاد یک تغییر بزرگ است. زیرا یزدان مهر در روزگاری پا به عرصه وجود گذارد که اوضاع فوتبال در شهر یزد بسیار اسفبار بوده و نومیدی سراسری بر فوتبال سایه گسترده بود. قطعا اولین گام برای عبور از این گرداب، ایجاد روحیه و امید به آینده می باشد که در شعار باشگاه مستتر است. 


افتخارات یزدان مهر

باعث خرسندی است که اولین جامی که یزدان مهر کسب، تندیس ملی باشگاه داری ایران در حوزه فرهنگ و مسئولیت اجتماعی بود. اردیبهشت 1398 در اولین جشنواره ملی باشگاه داری کشور که به همت وزارت ورزش و جوانان و دانشگاه تهران برگزار گردید، یزدان مهر موفق شد در میان تمام باشگاه های ایران و در تمام رشته های ورزشی به عنوان باشگاه برتر کشور در حوزه فرهنگی معرفی گردد. 


مرام نامه یزدان مهری ها

باشگاه یزدان‏مهر یک باشگاه فرهنگی و ورزشی است که براصول زیر متکی می‏باشد:

یزدان‏مهر جلوه فرهنگ یزد؛ خاستگاه باشگاه یزدان‏مهر، شهر یزد است از این‏رو این باشگاه سعی خواهد نمود تا معرف این فرهنگ در سطح کشور و جهان باشد. فرهنگ مردمان یزد بر پایه «صلح طلبی» ، «سختکوشی» و «اخلاق مداری» است.

راستی در اندیشه، گفتار و رفتار؛ باشگاه یزدان‏مهر بر پایه راستی و درستی استوار است. در این باشگاه ریاکاری و دروغ بسیار ناپسند است و تمام اعضاء این باشگاه در ذهن و زبان و رفتارشان پیرو راستی خواهند بود.

علم و دانش؛ تمام بازیکنان، مربیان و مدیران باشگاه یزدان‏مهر در هر حوزه‏ای که مشغول به کار هستند سعی خواهند نمود از دانش روز دنیا در جهت بالا بردن کیفیت کاری خود سود ببرند. تحصیل علم یک ارزش والا در یزدان‏مهر است.

قدرشناسی و احترام؛ تمام اعضاء باشگاه قدردان زحماتی که در این باشگاه کشیده می‏شود خواهند بود و اساس باشگاه یزدان‏مهر بر پایه قدرشناسی و احترام متقابل تمام اعضاء گذارده شده است.

وفاداری به باشگاه؛ باشگاه یزدان‏مهر سعی دارد برای ورزشکاران خود تبدیل به خانه دوم گردد. از این رو انتظار می‏رود تمام اعضاء به این باشگاه وفادار بوده و تمام تلاش خود را در جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی آن به کار بندند.

جوانمردی و بازی منصفانه؛ تمام اعضاء باشگاه یزدان‏مهر در مواجه با حریفان یا در رقابت ورزشی داخل باشگاه، بازی جوانمردانه و منصفانه را سرلوحه خود قرار می‏دهند تا پس از هر پیروزی و موفقیت، با وجدانی آسوده جشن و شادی برپا کنند. احترام به رقیب و ترجیح دادن «اخلاق» بر «نتیجه» از ویژگی های یزدان مهری هاست. 

احترام به هنجارهای اجتماعی؛ باشگاه یزدان‏مهر هر نوع هنجارشکنی که مغایر با عرف اخلاقی جامعه و فرهنگ ایرانی باشد را برنخواهد تافت و اعضاء این باشگاه به این هنجارها احترام خواهند گذارد.

تلاش، تلاش و باز هم تلاش؛ اعضاء باشگاه یزدان‏مهر می‏دانند که برای موفقیت تنها یک راه قطعی وجود دارد و آن راه، تلاش خستگی‏ناپذیر است. در این باشگاه تلاش و مبارزه تنها راه پیروزی است.

پرورش روح در کنار آموزش جسم؛ یزدان‏مهری ها همواره سعی دارند در کنار فراگیری اصول فنی و حرفه ای فوتبال در زندگی شخصی نیز انسانی کامل تر بشوند. پرداختن به رشته های مختلف هنر و مطالعه کتاب های خوب دو ابزار قوی در پرورش روح و روان آنهاست.

یک تیم قوی برای رویاهای بزرگ؛ ما اصول کار تیمی را رعایت خواهیم کرد و منافع جمعی برای ما مهمتر از منافع فردی است. ما به هم انرژی و روحیه خواهیم داد و نقاط ضعف یکدیگر را پوشش میدهیم و نقاط قوت یکدیگر را برجسته و نمایان خواهیم کرد. ما نامید نخواهیم شد و در کنار هم برای رسیدن به رویاهای مان خواهیم جنگید. تا آخرین نفس و تا آخرین ضربان.... 


چشم انداز یزدان مهر

باشگاه یزدان‏مهر قصد دارد تا با تفکری نوین و آینده‏محور علاوه بر باشگاه‏داری در فوتبال، به مرور تبدیل به یک بنگاه اقتصادی و ورزشی موفق در کشور شده و با تحلیل درست از شیوه‏های درآمدزائی در فوتبال، اعضاء و سهام‏داران خود را از عواید این صنعت جهانی منتفع نماید. یزدان مهر در تلاش است تا بتواند باشگاه داری خصوصی را به معنای واقعی کلمه آغاز نماید و پایه گذار تیمی ریشه دار و مردمی برای یزد باشد.

با اتکا به پروردگار و کار بابرنامه و منسجم همه اعضا، باشگاه یزدان‏مهر در سال 1410 (از زمان تاسیس باشگاه، به مدت 15 سال) یک باشگاه مطرح در فوتبال کشور خواهد بود که در هر سطح و رده سنی این اهداف را دنبال خواهد نمود:

  • مدارس فوتبال باشگاه (شعبات آکادمی)؛ مدارس فوتبال تحت پوشش باشگاه در 7 کانون؛ شهر یزد (2 مرکز)، میبد، تفت، مهریز، بافق، خاتم در سطح استان یزد به آموزش بازیکنان خواهد پرداخت. متد تمرینی روز دنیا و آموزش اصولی و یکپارچه در تمام شعبات رعایت خواهد شد.
  • آکادمی استعدادهای درخشان؛ بازیکنان مستعد هر شعبه از مدارس فوتبال به آکادمی استعدادهای درخشان باشگاه معرفی خواهند شد تا بصورت حرفه‏ای آموزش ببینند. پس از آموزش‏های لازم این بازیکنان به تیم‏های رده‏های سنی معرفی خواهند شد. این آکادمی می‏تواند بازیکنان مستعد از سایر نقاط کشور را نیز جذب نموده و به آموزش آنها بپردازد.
  • تیم نونهالان باشگاه؛ در رده سنی نونهالان باشگاه دو تیم «الف» و «ب» خواهد داشت. تیم «الف» که تیم اصلی این رده است در لیگ برتر نونهالان کشور و تیم «ب» در لیگ پایین تر فعالیت می‏نماید.
  • تیم نوجونان باشگاه؛ در رده سنی نوجوانان باشگاه دو تیم «الف» و «ب» خواهد داشت. تیم «الف» که تیم اصلی این رده است در لیگ برتر نوجوانان کشور و تیم «ب» در لیگ پایین تر فعالیت می‏نماید.
  • تیم جوانان باشگاه؛ در رده سنی جوانان باشگاه دو تیم «الف» و «ب» خواهد داشت. تیم «الف» که تیم اصلی این رده است در لیگ برتر جوانان کشور و تیم «ب» در لیگ پایین تر فعالیت می‏نماید.
  • تیم امید باشگاه؛ در رده سنی امید باشگاه دو تیم «الف» و «ب» خواهد داشت. تیم «الف» که تیم اصلی این رده است در لیگ برتر امید کشور و تیم «ب» در پایین تر فعالیت می‏نماید.
  • تیم بزرگسالان؛ تیم بزرگسالان باشگاه در یکی از لیگ‏های برتر یا دسته اول حضور خواهد داشت. اکثر نفرات این تیم از بازیکنان پرورش یافته در تیم‏های پایه باشگاه تشکیل خواهد شد.


حامیان یزدان مهر